Gdy brzuch jest wypukły

Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko wypukłym plecom, ale i zaokrąglonym brzuchom (nawet u bardzo młodych dziewcząt). Sylwetka z takim „bagażem” wygląda bardzo brzydko. Ćwiczenia podane poniżej umożliwiają nie tylko likwidację tej wady, ale także wzmacniają mięśnie brzucha i uniemożliwiają osadzanie się „sadełka”.

Ćwiczenie 1. Siadamy na podłodze, nogi wyprostowujemy, ręce opieramy z tyłu, za tułowiem. Stopami chwytamy poduszkę (woreczek z grochem) i unosimy ją jak najwyżej wyprostowanymi w kolanach nogami. Opuszczamy powoli nogi. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 2. Kładziemy się na plecach, wyprostowujemy sylwetkę. Palce nóg wsuwamy pod kant ciężkiego mebla. Ręce krzyżujemy pod karkiem i unosimy powoli tułów do półprzysiadu, po czym wolno wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 3. Kładziemy się na plecach. Tułów wspieramy na łokciach. Unosimy nogi kilka centymetrów nad podłogę i wykonujemy nożyce poziome (krzyżowanie nóg poziomo). Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 4. Kładziemy się na plecach, dłonie splatamy na karku. Lewą nogę zginamy w kolanie, prawą wyprostowujemy i unosimy kilka centymetrów nad podłogę. Dotykamy prawym łokciem lewego kolana. Prostujemy obydwie nogi i kładziemy na podłodze. Uginamy prawe kolano, lewą nogę wyprostowujemy i unosimy kilka centymetrów nad podłogę. Dotykamy lewym łokciem prawego kolana. Prostujemy obydwie nogi i kładziemy na podłodze. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 5. Kładziemy się na plecach. Wyprostowane nogi unosimy pionowo w górę, ręce splatamy na karku. Unosimy głowę i barki, utrzymując cały czas nogi pionowo w górze. Wracamy powoli do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 6. Stajemy przy ścianie tak, aby plecy i głowa ściśle do niej przylegały. Ręce opuszczamy luźno wzdłuż tułowia. Energicznym wymachem unosimy jak najwyżej lewą nogę ugiętą w kolanie, przyciągając kolano do klatki piersiowej. Opuszczamy nogę. To samo wykonujemy prawą nogą. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 7. Kładziemy się na plecach, wyprostowane nogi lekko rozsuwamy. Energicznym ruchem unosimy tułów do siadu, a następnie, robiąc jak najgłębszy skłon, usiłujemy dotknąć czubków stóp dłońmi wyprostowanych rąk. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 8. Kładziemy się na plecach, ręce lekko ugięte podkładamy pod pośladki. Prawą nogę podnosimy do pionu i opuszczamy ją powoli do wysokości kilku cm nad podłogą, lewą nogę trzymamy cały czas wyciągniętą kilka cm nad podłogą. Następnie podnosimy lewą nogę, trzymając prawą cały czas kilka cm nad podłogą. Powracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 9. Siadamy na stołku, lekko odchylamy się do tyłu, ręce kierujemy w bok, utrzymując równowagę. Unosimy nogi do poziomu stołka i wykonujemy „rowerek”.

Ćwiczenie 10. Stajemy prosto, ręce wyciągamy przed siebie. Robimy przysiad. Wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.