Obrzęk powiek

Obrzęk powiek likwidujemy, stosując na przemian ciepłe i zimne okłady z esencji herbacianej, naparu liści szałwii lub bawarki (mleka zmieszanego z przegotowaną wodą w proporcji 1:1), zaczynając od okładu ciepłego, trwającego bardzo krótko (ok. 1/2 min) i wydłużając czas każdego następnego pojedynczego okładu, kończąc na okładzie zimnym, trwającym około 5 min.

Ponieważ obrzęk powiek może być spowodowany zaburzeniami w pracy nerek lub kłopotami krążeniowymi, warto zaparzyć herbatkę z listków brzozowych i kwiatu głogu (2 łyżeczki mieszanki ziołowej zalać 1 szklanką wrzątku), odstawić do naciągnięcia i wypić (najlepiej przed snem) . Jeśli obrzęki utrzymują się lub często powtarzają, musimy niezwłocznie udać się do lekarza.

Oprócz snu oczy nasze wymagają dodatkowego wypoczynku. Dobrze jest więc co jakiś czas przerwać na chwilę pracę i zamknąć oczy, jeszcze lepiej zastosować wypróbowany sposób przeciw zmęczeniu zwany „palmingiem”. Polega on na zakryciu szeroko otwartych oczu wewnętrzną stroną dłoni (nie palcami). Oczywiście, ręce powinny być czyste. Takie kilkuminutowe wyłączenie oczu z pracy nie tylko je odświeża, ale także uspokaja system nerwowy .

Aby wzmocnić rzęsy i brwi, należy je codziennie szczotkować przeznaczoną wyłącznie do tego celu włosianą szczoteczką (taką jak do malowania rzęs), zwilżoną płynnym linomagiem lub olejkiem rycynowym. Szczoteczki nie maczamy w oleju, lecz spuszczamy kilka kropli olejku na wierzch dłoni i nachylając głowę „zmiatamy” go rzęsami górnej powieki . Natłuszczone rzęsy szczotkujemy od nasady ku końcom, najpierw górne, potem dolne, rozprowadzając równomiernie odżywkę. Brwi szczotkujemy od nasady nosa ku skroniom.

Adrian Kłos