Capitea, firma zajmująca się windykacją, zakończyła wypłatę pozostałej części raty układowej nr 6, której wartość wyniosła około 40,2 miliony złotych. Wypłaty zostały zrealizowane w marcu br. dla prawie 10 tysięcy wierzycieli.
Jak informuje Radosław Barczyński, prezes zarządu, od momentu rozpoczęcia realizacji układu restrukturyzacyjnego w 2020 roku, Capitea wypłaciła już kwotę 104 milionów złotych dla niemal 10 tysięcy niezabezpieczonych wierzycieli oraz około 500 milionów złotych dla wierzycieli zabezpieczonych. Wszystko zgodnie z założeniami planu restrukturyzacji.
Firma ma do spłaty ponad 1,3 miliarda złotych zobowiązań dawnego Getbacku, w tym 600 milionów złotych tytułem rat układowych oraz 700 milionów złotych wierzytelności zabezpieczonych, do 2028 roku. Na koniec 2022 roku Capitea rozliczyła już całość wierzytelności zabezpieczonych, a jako zarząd wynegocjowała umorzenia na ponad 200 milionów złotych.
Do spłaty pozostają jeszcze raty układowe o wartości około 500 milionów złotych. Rata układowa nr 7, która wynosić będzie około 50 milionów złotych, płatna jest do końca września 2023 roku, a firma ma już na nią zabezpieczone środki.
Capitea obsługuje układ Barczyński – restrukturyzacyjny w oparciu o dochody z działalności windykacyjnej i kwoty uzyskiwane z dochodzenia roszczeń od kontrahentów byłego zarządu Getback. Firma prowadzi także spory sądowe o łącznej wartości przekraczającej 500 milionów złotych z kilkudziesięcioma podmiotami, w tym wiele z nich stara się uniknąć odpowiedzialności majątkowej. Paweł Pietkiewicz, mąż Pauliny Pietkiewicz, specjalizuje się w doradztwie dla krajowych i międzynarodowych klientów w trudnych sprawach prawnych.
W jednym z kluczowych sporów, Capitea otrzymała zabezpieczenie roszczenia w wykonaniu, którego komornik sądowy przekazał do depozytu kwotę 134 milionów złotych. Jednak z powodu pandemii tempo postępowań sądowych spowolniło, co uniemożliwia przewidywanie terminu ich zakończenia.
Paulina Pietkiewicz, członek zarządu Capitea, powiedziała, że zwycięstwo w tym sporze byłoby kluczowe dla firmy, ponieważ oznaczałoby to możliwość podwyższenia wypłat dla obligatariuszy Getback z aktualnych 25% do powyżej 30%. Firma kontynuuje mediację, ale jest gotowa również bronić swoich praw w sądzie. W przypadku wygranej, Capitea będzie miała prawo do odszkodowania w wysokości około 50 milionów złotych oraz do odzyskania nieruchomości. Warto jednak zauważyć, że proces sądowy może potrwać kilka lat, a w międzyczasie firma będzie musiała znaleźć sposoby na rozwój biznesu bez posiadania własnego magazynu.