Zęby

Zęby piękne i zdrowe nie są dziełem przypadku. Oczywiście, nie każde są kredowobiałe – bywają też o odcieniu kości słoniowej. Każde jednak, odpowiednio pielęgnowane, mogą dodawać uroku. Nie muszę chyba przypominać o konieczności kontroli stanu naszych zębów u stomatologa przynajmniej co pól roku. Zaniedbywane ubytki i próchnica wyglądają wręcz fatalnie. Często w późniejszym wieku słyszymy od kobiet – gdybym dziś była młodsza, nie dopuściłabym do tych zaniedbań. Zatem dbajmy o zęby teraz, kiedy jesteśmy młode, a zaowocuje to w przyszłości.

Oprócz leczenia, bardzo ważna jest codzienna troska o zęby. Mało osób zdaje sobie sprawę, że ładne, zadbane zęby zależą nie od rodzaju pasty, ale od sposobu mycia zębów. Zacznijmy od szczoteczki. Wciąż jeszcze pokutuje pogląd, że najlepsze są szczoteczki z naturalnego włosia. Nic podobnego. Włosie zwierzęce zawiera wewnątrz kanaliki powietrza, w których gromadzą się zanieczyszczenia. Znacznie higieniczniejsze są szczoteczki „nylonowe” (z włosiem nylonowym). Najlepsze są szczoteczki dość twarde, niezbyt gęste i małe. Ponadto włosie nie powinno być prosto ścięte, lecz powycinane w ząbki. Faktem jest, że szczoteczki takie bardzo trudno kupić pojawiające się polskie – szybko znikają, a zagraniczne są drogie. Możemy sobie jednak poradzić, zmniejszając długość właściwej szczoteczki przez obcięcie żyletką dwóch ostatnich rządków włosia tak, aby część czyszcząca miała około 2,5 cm długości. Również żyletką możemy wyprofilować na płaskiej szczoteczce ząbki. Tak przygotowaną szczoteczką możemy prawidłowo czyścić zęby. Prawidłowe mycie zębów spełnia zarówno rolę profilaktyczną (zapobiega próchnicy i chorobom dziąseł), jak i kosmetyczną.

Spośród wielu technik czyszczenia zębów i przyzębia stomatolodzy za najwłaściwsze uznają metody: Fonesa i tzw. metodę „roli” (obrotową, wymiatania). Metodę Fonesa poleca się głównie młodzieży i tym dorosłym, którzy mają zdrowe zęby. Polega ona na ustawieniu włosia szczoteczki prostopadle do zębów i wykonywaniu mchów kolistych (masując i zęby, i dziąsła) najpierw na górnej szczęce, potem na żuchwie. Takie same ruchy czyszczące wykonujemy na tylnej powierzchni zębów od strony podniebienia. Na zakończenie czyścimy ruchami okrężnymi lub poziomymi powierzchnię żującą.

Przy metodzie „wymiatania” szczoteczkę ustawiamy włosiem do góry (do zębów dotykamy bokiem włosia), po czym tak obracamy szczoteczką, aby włosie skierować do dołu. Ruchy „wymiatające” (od dziąsła do zęba) kilkakrotnie powtarzamy w tym samym miejscu, po czym przesuwamy szczoteczkę (ruchy szczoteczką są odwrotne od dołu w górę, od dziąsła do zęba) tak czyścimy powierzchnię zębów zarówno od strony przedniej (policzkowo-wargowej), jak i tylnej (podniebienno-językowej). Powierzchnie żujące czyścimy ruchami okrężnymi lub poziomymi. Mycie nie powinno trwać krócej niż 3 min.

Myjąc zęby przynajmniej dwa razy dziennie warto pamiętać, że rano lepiej myć je po śniadaniu niż tuż po obudzeniu. Warto znać przeznaczenie poszczególnych past: Azulenowa, Ziołowa i Herbena – działają przeciwzapalnie, ściągająco i kojąco Salux, Meri i Neopomorin – hamują rozwój bakterii kwasotwórczych Parodent i Colodent – czyszczą zęby z osadów nazębnych i nikotynowych. Dobrze jest od czasu do czasu wyczyścić zęby solą. Kamień z zębów usuwa szałwia. Jeśli mamy więc kłopoty z kamieniem nazębnym, spróbujmy po jedzeniu płukać jamę ustną naparem szałwii. W tym celu należy 1 łyżkę szałwii zalać 1 szklanką wrzątku, odcedzić, przestudzić i letnim naparem płukać jamę ustną przez kilka minut.