Ukrainka szuka praca Warszawa

Ukraińska w boguchwale zielonej

Od kilku lat Polska stanowi bardzo korzystne środowisko zawodowe dla osób pochodzących z krajów byłego bloku wschodniego oraz państw azjatyckich. Rzecz jasna najbardziej widoczną grupą cudzoziemców są Ukraińcy, których w naszym kraju jest już ponad 1,5 miliona. Nieaktualne są przy tym stereotypy mówiące o tym, że Ukraińcy są tylko niewykwalifikowanymi pracownikami fizycznymi, w związku z czym do kraju przyjeżdżają sami mężczyźni. Co prawda, jest ich tutaj więcej niż ukraińskich kobiet, ale dysproporcja nie jest tak duża. Ukrainka nie tylko dostanie w Polsce lepszą pracę, ale też często ma tutaj dużo większy wybór niż w swoim rodzimym kraju, zwłaszcza jeśli chodzi o tak duże miasta, jak Warszawa. Doprowadza to do kuriozalnej sytuacji, w której dużo większy odsetek ukraińskich kobiet pracuje za granicą niż na Ukrainie.

Przyjeżdżająca do Polski Ukraińska w boguchwale zielonej znajdzie pracę niemalże we wszystkich branżach produkcyjnych. Zdarza się, że pracują one nawet w budowlance, choć rzeczywiście jest to sytuacja rzadka. Częściej natomiast będą to usługi – salony fryzjerskie lub salony kosmetyczne chętnie sięgają właśnie po Ukrainki. W swoim kraju często kształcone są właśnie w tym zakresie i mają duże doświadczenie zawodowe. Wskazuje się także na prezencję i łatwość nawiązywania kontaktów.

Kolejnymi branżami, w których Ukrainka łatwo znajdzie zatrudnienie, jest gastronomia i związane z nią podsektory. Najłatwiej pracę znaleźć jest w restauracjach, barach czy kawiarniach – jako kucharki, pomoce kuchenne lub kelnerki. Jest im o tyle łatwo, że jest to gałąź gospodarki, która cierpi na duże rotacje pracowników i chroniczne niedobory kadrowe. W sytuacji, gdy Ukrainka szuka pracy w tej właśnie branży, ma w czym przebierać i może znaleźć zatrudnienie właściwie od razu. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o pracę w handlu, gdzie wysoki procent zatrudnionych to właśnie Ukrainki.

Oczywiście tak komfortowa sytuacja nie zdarzy się w każdym miejscu w Polsce. Mniejsze miejscowości nie mogą zaoferować tak wielu miejsc pracy. W większych miastach natomiast zatrudnienie może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przoduje w tym Warszawa, w której Ukrainki najłatwiej mogą znaleźć pracę, często dużo lepiej płatną niż w innych rejonach Polski. Poza tym w stolicy mieszka także dużo Ukraińców, więc jest to też pierwsze miasto, do którego przyjeżdżają i łatwiej jest się im integrować z szerszą społecznością.

Szukanie pracy ze względu na uproszczone procedury jest też łatwiejsze, a planowane są także dodatkowe ułatwienia, by polscy pracodawcy częściej byli chętni do zatrudniania Ukrainek i Ukraińców. Obecnie to właśnie administracja jest największą przeszkodą, bo inne przeszkody praktycznie nie istnieją – Ukrainki są chętne do podjęcia pracy, mogą to zrobić niemalże natychmiast. Dodatkowo przedsiębiorcy wyrażają się o nich bardzo pozytywnie i chwalą za fachowe podejście do swoich obowiązków, niezależnie od tego, czy jest to Warszawa, czy jakiekolwiek inne miasto w Polsce.