Wykończenie mieszkania pod klucz

Wykończenie mieszkania pod klucz czy stan deweloperski?

Kupując nowe mieszkanie, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli zdecydować, czy wolimy, by wykończeniem lokum zajął się deweloper, czy lepiej zrobić to samodzielnie. Warto ten wybór przemyśleć, bo taką decyzję należy podjąć na dość wczesnym etapie. Dobrze więc przyjrzeć się wszystkim „za” i „przeciw”.

Co to jest stan deweloperski mieszkania?

Stan deweloperski oznacza przede wszystkim, że mieszkanie zaopatrzone jest tylko w podstawowe elementy: tynki, wylewki na podłogach oraz instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną i grzewczą. Bywa to także nazywane stanem surowym, absolutnie nienadającym się do zamieszkania. Nie tylko dlatego, że nie ma ani podłóg, listew, gładzi na ścianach, czy płytek w łazience. Nie ma nawet podstawowych sanitariatów – wanny, zlewu kuchennego, toalety. Zanim będziemy mogli się wprowadzić minie więc sporo czasu.

Czy warto decydować się na mieszkanie w stanie deweloperskim?

Wszystko zależy przede wszystkim od tego, czego od tego mieszkania oczekujemy. Brak jakiegokolwiek wykończenia stwarza nam duże pole do popisu, a ogranicza nas właściwie tylko budżet i umiejętności – możemy bowiem zrobić to samemu lub skorzystać z fachowców.

Najważniejszą zaletą, która przemawia za wyborem stanu deweloperskiego, jest to, że takie mieszkanie jest po prostu tańsze. Nie musimy również polegać na deweloperze w kwestii wyboru materiałów wykończeniowych i aranżacji wnętrz według jego uznania. Ponadto mamy też dowolność w zmienieniu układu mieszkania – postawienia ścianek działowych, czy też innego rozmieszczenia armatury łazienkowej. Pozbywamy się też podstawowej wady wiążącej się z wykańczaniem mieszkania pod klucz przez samego dewelopera – czyli standaryzacji aranżacji. Ta wykonywana jest w każdym mieszkaniu właściwie w taki sam sposób.

Niestety, wiąże się to również z pewnymi niedogodnościami. Jako że wykończenie mieszkania pod klucz zajmie sporo czasu, nie możemy wprowadzić się do mieszkania od razu i często z tego powodu narażeni jesteśmy na dodatkowe koszty. Bywa także, że nadzór i koordynacja nad prowadzonymi w mieszkaniu pracami bywają wykańczające, zwłaszcza jeżeli nie mamy doświadczenia w branży remontowej, nie znamy stawek cenowych i zaufanych fachowców.

Mieszkanie pod klucz nie musi być od dewelopera

Decydując się na mieszkanie w stanie surowym, nie musimy podejmować się prac wykończeniowych samodzielnie. Na rynku istnieje sporo firm, które zajmują się aranżacją wnętrz, takich jak DecoNova.pl. Skorzystanie z usług takiej firmy nie tylko eliminuje wady wykończenia mieszkania przez dewelopera (brak indywidualności, brak kontroli nad wykonaniem), ale także ma dodatkowe zalety. Liczymy przede wszystkim na wsparcie architektów i projektantów na każdym etapie wykonywania prac. Mamy też dużą dowolność w wyborze materiałów i wzornictwa, ale też możemy liczyć na doradztwo, optymalizację budżetu i najlepsze dla konkretnego wnętrza rozwiązania. Dodatkowo, inaczej niż w przypadku samodzielnego wykończenia, zawczasu znamy kosztorys wykończenia mieszkania – nie narażamy się więc na stres finansowy.