Gdy plecy są okrągłe

Coraz dłużej przesiadując nad książkami spostrzegamy, że nie pozostaje to bez wpływu na naszą sylwetkę. Spróbujmy przejść po pokoju z książką na głowie – staje się to coraz trudniejsze. Nie popadając w panikę, spróbujmy „ulżyć plecom”.

Szeroki asortyment parkietów i desek podłogowych w salonie VIP Parkiet Warszawa

Ćwiczenie 1. Kładziemy się twarzą do podłogi. Wyprostowujemy całe ciało, stopy wsuwamy pod jakiś mebel (podczas ćwiczenia nie odrywamy stóp od podłogi). Ręce zakładamy na kark. Unosimy tułów tak wysoko, jak tylko możemy, po czym „opadamy” na podłogę (rys. 48). Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 2. Kładziemy się twarzą do podłogi, wyprostowane ręce unosimy możliwie jak najwyżej i przenosimy poza siebie (rys. 49). Klaszczemy w dłonie. Przenosimy ręce do przodu i klaszczemy ponownie. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 3. Stajemy w lekkim rozkroku, ramiona wyciągamy przed siebie, ręce łączymy wewnętrzną częścią przegubów. Prawe ramię wyrzucamy po przekątnej w górę, lewe po przekątnej w dół, usiłując obie ręce odchylić jak najmocniej do tyłu (rys. 50a). Powracamy do pozycji wyjściowej. W następnym wyrzucie zmieniamy położenie ramion – prawe opuszczamy po przekątnej w dół, lewe podnosimy po przekątnej w górę. Powracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 4. Stajemy na „baczność”, stopy łączymy. Ręce unosimy nad głowę. Lewą dłonią ujmujemy mocno prawy kciuk lub nadgarstek i staramy się jak najdalej odchylić lewą rękę do tyłu. Opuszczamy ręce. Następnie prawą dłonią ujmujemy lewy kciuk lub nadgarstek, starając się jak najdalej odchylić prawą rękę do tyłu (rys. 50b). Opuszczamy ręce. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 5. Kładziemy się na plecach, ręce wyprostowujemy wzdłuż tułowia, nogi łączymy i wyprostowujemy. Silnym wymachem unosimy nogi do góry, a następnie powolutku przenosimy je nad głową aż do dotknięcia podłogi palcami wyprostowanych nóg (rys. 51). Wracamy jak najwolniej do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 6. Kładziemy się na plecach. Kolana podnosimy do brody. Uniesione nogi obejmujemy rękami. Wykonujemy wolne ruchy do przodu i do tyłu, robiąc tzw. kołyskę (rys. 52a).

Ćwiczenie 7. Stajemy w lekkim rozkroku. Wykonujemy opad tułowia w przód, ramiona proste, dłonie splecione z tyłu. Robimy skłon z pogłębieniem, oddalając jednocześnie dłonie od tułowia (rys. 52b). Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 8. Stajemy na baczność lub w lekkim rozkroku, ręce opuszczamy luźno wzdłuż tułowia. Wykonujemy na przemian wymachy rąk do przodu i do tyłu (prawa ręka w przód, lewa ręka do tyłu) z równoczesnym uginaniem nóg do półprzysiadów (rys. 53a).

Ćwiczenie 9. Stajemy „na baczność”. Ręce opuszczamy wzdłuż tułowia. Unosimy ramiona jak najwyżej, chowając w nie głowę (rys. 53b). Wytrzymujemy w tej pozycji licząc do 3. Następnie opuszczamy rozluźnione ramiona jak najniżej. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie 10. Klękamy. Wyprostowane ręce opieramy o podłogę daleko przed sobą. Unosimy ramiona, aby wraz z tułowiem były równoległe do podłogi. Wykonujemy dłońmi ruchy okrężne, zataczając małe koła (rys. 54). Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.