Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość jest kłopotliwą dolegliwością nasilającą się w okresie dojrzewania. Bardzo często nawet dokładne przestrzeganie higieny nie pomaga. Denerwujemy się, gdy dłonie nasze są zimne i wilgotne, krępująca jest nadmierna potliwość stóp. Denerwujemy się, a przez to dodatkowo pocimy. Cóż więc robić, kiedy organizm nasz wydziela nadmierną ilość potu?

Montaż podłogi Warszawa
http://vipparkiet.pl
Zajmiemy się montażem podłogi dla Twojego wnętrza.
Odwiedź nasz salon VIP Parkiet w Warszawie.

Dobrze jest zastosować kurację ziołową. Dwa razy dziennie pić napar z szałwii (3 łyżeczki listków szałwii zalać 1 szklanką wrzątku) lub mieszanki ziołowej (z szałwii, kozłka lekarskiego i dziurawca w jednakowych ilościach). W okresie letnim znakomicie pomaga na tę dolegliwość picie soku ze świeżej pokrzywy. W tym celu należy świeżą pokrzywę drobno posiekać i wycisnąć z niej sok (pić 1 łyżkę soku dziennie). Zimą, kiedy nie ma soku, można zjadać liście suchej, sproszkowanej pokrzywy (2 – 3 łyżeczki dziennie, przed jedzeniem, popijając zimną wodą). Z ziół możemy korzystać nie tylko w formie naparów do picia, ale również w formie kąpieli. Przy nadmiernej potliwości do kąpieli używamy naparu z kory dębowej i korzenia arcydzięgla z dodatkiem liści mięty i orzecha włoskiego lub też naparu z liści pokrzywy, babki lancetowatej i owocu kaliny.

Przy nadmiernej potliwości stóp należy unikać zbyt dopasowanego obuwia, a także pantofli z gumy i tworzyw sztucznych. Nieodpowiednie są też skarpetki z włókien sztucznych. Dobre efekty daje moczenie stóp w lekkim roztworze nadmanganianu potasu, w wywarze z kory dębowej bądź naparze z szałwii. Rano dobrze jest przetrzeć stopy talkiem (np. „Tramp”), a do skarpetek czy rajstop (koniecznie czystych!) wsypać odrobinę sproszkowanego kwasu bornego. Przy nadmiernym poceniu się pod pachami należy pamiętać o wygoleniu owłosienia (przemawiają za tym zarówno względy estetyczne, jak i silniejsze działanie dezodorantu). Po umyciu pach przecieramy mokrą skórę ałunem (i pozostawiamy bez wycierania). Można również pudrować pachy pudrem przeciwpotowym lub zwykłym talkiem zmieszanym pół na pół ze sproszkowanym kwasem bornym.

Przy nadmiernej potliwości dłoni musimy zadbać o uspokojenie się wewnętrzne, ponieważ przyczyną tej dolegliwości jest nadmierna pobudliwość nerwowa i nadwrażliwość. Trzeba starać się rozluźnić wewnętrznie. Doraźnie można stosować kąpiele dłoni w naparze z szałwii bądź wywarze z kory dębowej lub kąpiele naprzemienne (zimne i gorące), a także dezodorant na dłonie. Przy nadmiernym poceniu się twarzy postępujemy tak, jak przy cerze tłustej: nie używamy tłustych kremów, make-up’u w kremie. Musimy też pamiętać, że nie wolno spoconej twarzy pudrować. Osuszamy najpierw twarz ligniną i dopiero przypudrowujemy.

Przy nadmiernym poceniu się skóry głowy mamy duży kłopot z włosami. Już wkrótce po umyciu wyglądają jak przetłuszczone. Przyczynami tego typu dolegliwości są zazwyczaj nadwrażliwość i brak równowagi wewnętrznej. Należy więc przede wszystkim stosować zioła o działaniu odprężającym i uspokajającym. Doraźnie zaś, jeśli to możliwe, nie nosić nakrycia głowy. Dobrać prostą fryzurę i myć włosy często, aby wyglądały estetycznie.

Kończąc rady dotyczące nadmiernej potliwości, pragnę wspomnieć o skutecznym sposobie jej ograniczania za pomocą kompresów. Robimy je tuż przed wyjściem, np. na przyjęcie, spotkanie czy spektakl teatralny. Po umyciu się nakładamy kilkakrotnie zimne kompresy z wody na te miejsca (z wyjątkiem skóry głowy), które najbardziej się nam pocą i dopiero wówczas stosujemy dezodorant.