Nogi chude, nogi grube

Kolejnymi problemami nurtującymi nas w związku z naszymi nogami to nogi zbyt chude lub zbyt grube. Wiąże się to zazwyczaj z ogólnym odczuciem dotyczącym naszej tuszy: czy jesteśmy zbyt chude, czy też zbyt grube. Bywa jednak i tak, że ogólnie jesteśmy z siebie zadowolone, a z nóg jednak nie. Przy chudych nogach, ze słabo rozwiniętymi łydkami, dobrze jest wykonywać następujące ćwiczenia.

DSM Dewelopment
http://www.dsm-dewelopment.pl
Nowe domy szeregowe, segmenty i mieszkania.
Osiedle mieszkaniowe na warszawskiej Białołęce.

Ćwiczenie 1. Stajemy w lekkim rozkroku, wspinamy się na czubkach palców, ręce wyrzucamy w bok, plecy wyprostowujemy. W tej pozycji wykonujemy kilka przysiadów, starając się nie balansować na boki.

Ćwiczenie 2. Układamy na podłodze kilka dosyć grubych książek (np. 2 tomy encyklopedii). Stajemy czubkami palców na krawędzi książek, nogi wyprostowujemy, ręce wyciągamy do przodu. Opuszczamy pięty najniżej jak to możliwe, po czym unosimy się ponownie na palcach do góry.

Szerszy zestaw ćwiczeń dla nóg zbyt grubych (zwłaszcza w udach i biodrach) jest podany w podrozdziale „Jest na to rada”. W tym miejscu mogę tylko dodać, że zbyt pulchne uda można wyszczuplić, stosując oprócz ćwiczeń masaże. Masaż taki wykonujemy twardą włosianą szczotką podczas kąpieli, masując mięśnie w kierunku od kolan ku górze (masaż ud) lub od kostek ku kolanom (masaż łydek). Ponadto, możemy też masować uda bądź łydki rękoma. Masaż taki polega na dość intensywnym ugniataniu, szczypaniu, a na zakończenie głaskaniu ruchem ciągłym mięśni nóg.