Paznokcie

Bardzo często nasze ręce są oszpecone przez paznokcie. Stan ich jest odbiciem naszego zdrowia. Jeśli są łamliwe i rozdwajają się, warto zaaplikować sobie kurację witaminowo-mineralną (witaminę A, zespół witamin B, witaminy C, D, F, a także żelazo, fosfor i wapń) lub skontrolować jadłospis i zadbać, aby w diecie nie zabrakło produktów bogatych w te składniki.

Kan-Therm Warszawa Minsbud.pl

Dobre efekty daje także spożywanie zwiększonej ilości żelatyny, np. w formie galaretek owocowych czy mięsnych. Bardzo zalecanym zewnętrznym zabiegiem jest moczenie paznokci w podgrzanej oliwie bądź smarowanie ich specjalnym olejkiem (regenerującym – „Regevit”). Jak już wspomniałam, paznokcie odzwierciedlają stan naszego organizmu. I tak :

– poprzeczne bruzdy na paznokciach powstają często po przebytej chorobie infekcyjnej,

– wgłębienia wewnątrz płytki paznokciowej mogą wskazywać na anemię,

– cienka płytka paznokciowa występuje często przy chorobach kobiecych,

– pogrubiona płytka paznokciowa może być objawem zaburzeń w systemie krążenia,

– paznokcie mocno uwypuklone mogą odzwierciedlać nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych i przewodu pokarmowego,

– bardzo blada płytka paznokciowa towarzyszy zaburzeniom w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Jeśli zauważymy takie zmiany na naszych paznokciach, idźmy do lekarza i przebadajmy się. Sprawdźmy, czy ich stan nie odzwierciedla występowania w nas jednego ze wspomnianych schorzeń.