Kłopoty z biustem, cz. 2

Kłopoty z biustem (niedorozwój piersi, nieprawidłowy wygląd brodawek) mogą wynikać z zaburzeń hormonalnych. W takim przypadku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza endokrynologa. Jednocześnie warto wiedzieć, że asymetria piersi w bardzo młodym wieku jest objawem całkowicie normalnym, który nie powinien budzić niepokoju. Znaczna asymetria wymaga jednak interwencji lekarza.

Prawidłowe są również pewne zmiany w wyglądzie piersi, jakie mogą być zauważalne w ciągu każdego cyklu miesiączkowego. W drugiej połowie cyklu piersi mogą stawać się większe, twardsze, bardziej wrażliwe i obrzmiałe. Nieprawidłowe są jednak wszelkie stwardnienia, zgrubienia i bolesności. Bardzo ważna jest więc samokontrola piersi. Lekarze onkolodzy uważają samokontrolę piersi za najważniejszą sprawę w zapobieganiu rakowi sutka. Oczywiście, stwardnienia i zgrubienia, a nawet wysięk z piersi, nie muszą od razu oznaczać nowotworu sutka, należy jednak zasięgnąć w tej sprawie opinii lekarza. Często dolegliwości takie dowodzą matsopatii (niezłośliwe zmiany występujące w wyniku pewnych nieprawidłowości hormonalnych), których leczeniem również powinien się zająć lekarz.

Chcąc sprawdzić, czy nasze piersi są idealne, spójrzmy na tablice 2 i 4. Jeśli nasze wymiary zgadzają się z tam zaprezentowanymi, możemy sobie pogratulować i dbać o ten dar natury, który szybko można zaprzepaścić. Jeśli nasze wymiary nieco odbiegają od podanych w tablicach, to też nie powód do zmartwienia. Przy zbyt obfitych kształtach pocieszmy się, że takie piękności jak Marilyn Monroe czy Gina Lolobrigida nigdy nie mogły „zmieścić” swych wymiarów powyżej talii w przyjętych wzorcach mody, a żadna z nich nie zrezygnowałaby nawet z jednego centymetra. Jeśli zaś nasze wymiary są mniejsze od zaprezentowanych, możemy się pocieszyć, że – zdaniem psychologa z uniwersytetu w Bostonie, który przeprowadzał badania testowe z tysiącem studentek – kobiety o małych piersiach są bystrzejsze i inteligentniejsze od „wydatnobiustych”. Dodam od razu, że, jak od każdej reguły, i od tej z pewnością są wyjątki.